Peníze na cestu do Řecka

Řecká měna je Euro

V Řecku se platí eurem. Je to to samé euro, kterým se platí například v Německu, Itálii nebo na Slovensku. Stejné bankovky, stejné mince.

Kurs Eura je přibližně 1 Euro ~= 27 Kč.

Bankomaty fungují normálně

Pokud cestujete do Řecka, vezměte si s sebou platební karty. Můžete s nimi vybírat v bankomatech.

Řekové (přesněji majitelé bankovních účtů v řeckých bankách) mohou vybírat z účtu pouze 420 Euro za týden. Toto omezení se na cizince nevztahuje.

Mnoho podniků nepřijímá platby kartami. Kdo chce mít jistotu, drží si u sebe vždy dostatek eur v hotovosti.

Proč malé restaurace nepřijímají platby kartami? Protože by si nemohly peníze z účtu nijak vybrat. Mají podnikatelé mají také limit na vybírání 420 euro za týden.

Při vybírání z bankomatu nikdy nevolte možnost DCC, tedy Dynamic  Curency Conversion. Jde o konverzi měny společností poskytující bankomat, nikoli vaší bankou. Tyto společnosti mají na konverzi výrazně horší kurzy než vaše banka. Jedinou výhodou DCC je, že hned vidíte, kolik českých korun za výběr zaplatíte, ale kurz bude zpravidla nevýhodný.

Mám si s sebou brát platební karty?

Rozhodně ano. Dokud bankomaty a banky fungují, všechno jede normálně. Důležité je, aby kartu vydala česká banka a ne řecká.

Mám si s sebou brát Eura?

Protože se mi nechce zjišťovat poplatky za směnárny nebo výběry z bankomatů, nejčastěji si vozím do Řecka eura v hotovosti. Když jedu na kole pod stan, beru si přibližně 20 euro na den, když bez kola a hodlám se ubytovávat na místě v hotelích, přibližně 60 euro na osobu a den. Rerezvu si neberu, na to mám debetní karty.

Fungují směnárny

Fungují, ale často neberou české koruny. Navíc mohou mít nevýhodné kurzy. Největší chyba je měnit peníze na letištích (včetně Pražského), protože tam bývají nejhorší kurzy.

Jezdit letos do Řecka?

Úplně v pohodě. Řekové jsou si velmi dobře vědomi, že jsou na turistech závislí a postarají se o to, aby tím turisté nebyli nijak víc zasaženi.

Ani se syrskými uprchlíky to není tak, jak se líčí v médiích. Je jich málo, jsou slušní a většinou si jenom vyřídí uprchlické papíry a pokračují dál.

Krize roku 2015

Během léta 2015 řecké banky a bankomaty přestaly vydávat eura. Částečně nebo úplně.

29. června 2015 vláda banky zavřela, aby nekrachly úplně.

Počátkem července vyhlásila vláda bankovní prázdniny, tedy faktické uzavření bank. To od pondělí 20. července sice oficiálně končilo, ale ani potom Řekové nemůžou vybírat ze svých účtů více než 420 euro týdně (7 krát 60 euro).

Kdy bude nová řecká měna

Řecké ekonomice by pomohlo, kdyby Řecko zavedlo svou vlastní měnu. Před zavedením Eura měli Řekové drachmy.

Nelze říct, kdy tento stav nastane. Po tak zvaném záchranném balíčku z 12. 7. 2015 a proplacení tranše z června 2017 je nepravděpodobné, že Řekové zavedou novou měnu před rokem 2019. Jak to bude v delším horizontu, záleží na ochotě Evropy Řecku posílat peníze. Ale tato ochota jednou skončí. Tak zvané reformy, přes veškerou jejich tvrdost, jsou nedostatečné a nepovedou k ozdravění řecké ekonomiky.

Vizte též: Kde u nás vyměnit eura

Psáno 29. 4. 2015, poslední aktualizace 6.6. 2016