Podrobný informační web o dovolené v Řecku.

Dovolená Karpathos

Vyhledávají se aktuálně nejvýhodnější termíny do Řecka do destinace Karpathos

V databázi nejsou žádné zájezdy vyhovující zvoleným parametrům. Možná je na tuto lokalitu moc brzo nebo pozdě nebo náhodou není nic v nabídce. Zkuste jinou lokalitu nebo méně omezení.

Zobrazilo se 0 termínů.

Karpathos

Karpathos je velký řecký ostrov. Leží hodně jižně, mezi Rhodem a Krétou. Patří mezi Dodekanéské ostrovy a je mezi nimi po Rhodu druhý největší. Jak na Rhodos, tak na Krétu je to po moři asi 50 km k nejbližšímu pobřeží.

Hlavní město Karpathosu se dříve jmenovalo také Karpathos, ale dnes se mu říká Pigadia. Leží na východním pobřeží Karpathu v širokém zálivu. Je to typické řecké město s přístavem a vlastně není ničím extra zajímavé, krom toho, že je prostě hezké. Obzvlášť malebné jsou vyšší domy nad přístavem přilepené na skálu. Trajekty z Pigadia vyplouvají na Rhodos, Chalki (ostrůvek u Rhodu), Kasos (menší ostrov u Karpathosu) a přes Anafi do athénského přístavu Pireus..

U města Pigadia jsou docela dobré pláže, hlavně se táhnou na sever. Písčité pláže na ostrově Karpathos nejsou vůbec samozřejmostí, protože většina pobřeží je kamenitá. Druhá větší plážová oblast Lefkos a Kato Lefkos je upsrostřed západního pobřeží ostrova. Kolem ostrova jsou samozřejmě i další pláže, ale nepřijdou mi tak časté jako na jiných řeckých ostrovech. Tyto malé pláže se dají objíždět na skútru nebo autem. Za nejhezčí se považuje Apella Beach na východním pobřeží.

Na ostrově žije asi jenom 7 tisíc stálých obyvatel, ale všechno je podřízeno turistickému ruchu. Zajímavostí je úzký vztah Karpathosu s Amerikou. Říká se, že spousta chudých lidí před válkou odešli do Ameriky, aby se nějak uživili. Když zbohatli, někteří se vrátili a peníze na Karpathosu investovali. Nevěřím zcela tomu, že se tenhle vliv projevuje ještě dneska, ale přijde mi to jako zajímavé povídání.

Nejvyšší bod Karpathosu je hora Kali Limni. Se svou výškou 1215 m je dost majestátní, ale dá se na ní vyjít za den, výchozí bod je vesnice Lastos..

Většina turistů se na ostrov Karpathos dostává letadlem přes mezinárodní letiště Karpathos (Karpathos Island National Airport AOK). Letiště zabírá nejjižnější špičku ostrova, asi 12 km od hlavního města ostrova.

K ostrovu Karpathos patří ještě dva větší ostrovy. Na severní špičce je za velmi úzkým průlivem ostrov Saria. Na západě od Karpathosu je další ostrov Kasos. Na tyto ostrovy se dá dostat jedině lodí.

Další informace o ostrově Karpathos

Dovolená v Řecku

Řecko je asi nejlepší země pro trávení běžné letní dovolené. Sice se do Řecka musí létat letadlem, ale stojí to za to (autem to jde do Řecka taky, jede se ale víc než den a noc).

V Řecku je v létě hezké počasí. V podstatě tu neprší. Obvykle je docela sucho, ale v okolí hotelů jsou často zavlažované zahrady.

  • Řecká kuchyně je právem vyhlášená jako jedna z nejchutnějších na světě. Je založená na zelenině a dobré úpravě masa. Místnímu vínu taky není co vytknout.

V Řecku je v posledních letech relativně levno. Služby jsou pro Čechy stále drahé, ale už to zdaleka není tak drahé jako třeba před 10 lety. Ceny v Řecku. Platí se Eurem. Finanční krize dočasně pominula, takže s placením nebo výběrem peněz v Řecku není žádný problém. Informace o řecké měně a kde u nás vyměnit eura.

  • Od roku 2018 v Řecku otravují s tak zvanou pobytovou taxou (místní daň), která není zahrnuta v ceně zájezdu a vybírá se při příjezdu. Je to obvykle 0,5 € na pokoj a noc, v lepších hotelích 1,50 € až 3 €.
  • Běžně se také navíc platí, pokud chcete zapnout klimatizaci, obvykle kolem 6 €, což zhruba odpovídá ceně spotřebované elektřiny za den.
  • Zaplatit si můžete také fakultativní výlety.
  • Jinak by všechno mělo být v ceně zájezdu.

Oblasti v lokalitě Karpathos

Oblast počet hodnocených hotelů
Lefkos 13
Karpathos 10
Pigadia 9
Kato Lefkos 6
Arkasa 6
Lakki 4
Informační web recko.org o dovolené v Řecku píše a programuje Dušan Janovský. tel. 732746901, email info@recko.org . Facebook.