Aktuálně nejvýhodnější termíny do Řecka do destinace Samos
Samos je příjemný ostrov v severní části Egejského moře. Je to jeden z nejmenších řeckých ostrovů, na které se běžně létá. Takže není přeplněný turisty, ale dá se na něj snadno dostat.
Na ostrově Samos jsou dvě velká města. Jednak hlavní město na severním pobřeží zvané Samos, jednak na jižním pobřeží přístav Pythagorion, pojmenovaný po starověkém matematikovi Pythagorovi. Většinu povrchu ostrova Samos tvoří hory, jenom na východě to jsou spíš kopce.
Hlavní město Samos je největší město ostrova. Obklopuje širokou zátoku s přístavem. V okolí moře hodně vládne dlažba, asfalt a auta, takže pláž na koupání se hledá špatně. Dá se najít až v severní části města za nemocnicí. Centrum města je velmi příjemné a čisté, zástavba je nízká. Obchodů je dost a jsou zaměřené spíše na místní obyvatele než na turisty.
Letiště na Samu se anglicky jmenuje Samos Aristarchos International Airport. Z Prahy se letí na Samos asi 2 hodiny 30 minut. Letiště je blízko jižnímu městu Pythagorion.
Pythagorion je oblíbené místo pobytu německých a britských turistů. Stará zástavba kompaktně obklopuje záliv s přístavem. Ulice jsou velmi čisté, většinou nově vydlážděné a často porostlé stromy ochlazujícími vzduch. Přístav má dvě mola vhodná na procházky. Za kopcem východním směrem je postavena moderní jachtová marína (Samos Marina). Ubytovací kapacity se nejčastěji soustředí mimo město Pythagorion, aby byly blíž velké západní pláži u letiště. Kus nad městem je vchod do slavné technické památky - Eupalinova tunelu (Eupalinos tunel). Starověký vodovod tu musel vést skrze horu, která je prokopána tunelovou štolou. Kopalo se z obou stran a uprostřed se kopáči setkali na metr přesně. Výpočty se připisují také Pythagorovi.
Nejvýznamnější turistické letovisko severního pobřeží ostrova Samos se jmenuje Kokkari. Kolem mysu a malého přístavu se soustředí typická řecká, nejvýše jednopatrová zástavba. Některé domky jsou starší, jiné moderní. Městečko v mírném svahu je protkáno uličkami a schodišti. Zajímavé jsou i staré kostely. Pláž je písečná a oblázková, obrácená na sever. Do hlavního města je to jen asi 8 km a blízkost hor dělá z Kokkari príma místo na trávení dovolené.
Na severním pobřeží je na západě ještě město Karlovasi. Moc se mi nelíbí, je urbanisticky blbě navržené. Moc velké budovy, moc velké parcely, moc aut. Hezká je jenom oblast nad přístavem a hotýlky dál nad městem v kopcích. Príma to je také za lesem na pláži Potami.
Na opačném, jihozápadní pobřeží ostrova stojí za zmínku letovisko Kampos Marathokampou. Je to typická řecká plážová oblast vybudovaná kolem pobřežní silnice s hotelovou zástavbou rozptýlenou v sadech na úpatí pohoří Kerkis. Občanskou vybaveností neoplývá, ale nějaké obchody jsou kousek na západ v přístavu Ormos Marathonkampou.
Nejvyšší hora ostrova se jmenuje Kerketéfs a měří 1434 metrů nad mořem (fakt nad mořem). Je to stará vyhaslá sopka, obklopená pohořím Oros Kerkis.
Samos je blízko tureckého pobřeží. Přiznám se, že protější turecký břeh je pro mě jedno z nejoblíbenějších míst vůbec (vesnička Güzelçamli, národní park Dilek s černými prasaty a čtyřmi plážemi atd.). Průliv Mycale je úzký jen necelé 2 km, ale je z obou stran pečlivě hlídaný dvěma armádami. Do Turecka si lze udělat výlet do Kuşadasi.
Další informace o ostrově Samos mám na svém webu o řeckých ostrovech.
Řecko je asi nejlepší země pro trávení běžné letní dovolené. Sice se do Řecka musí létat letadlem, ale stojí to za to (autem to jde do Řecka taky, jede se ale víc než den a noc).
V Řecku je v létě hezké počasí. V podstatě tu neprší. Obvykle je docela sucho, ale v okolí hotelů jsou často zavlažované zahrady.
V Řecku je v posledních letech relativně levno. Služby jsou pro Čechy stále drahé, ale už to zdaleka není tak drahé jako třeba před 10 lety. Ceny v Řecku. Platí se Eurem. Finanční krize dočasně pominula, takže s placením nebo výběrem peněz v Řecku není žádný problém. Informace o řecké měně a kde u nás vyměnit eura.