Podrobný informační web o dovolené v Řecku.

Dovolená Nei Pori

Aktuálně nejvýhodnější termíny do Řecka do oblasti Nei Pori

V databázi nejsou žádné zájezdy vyhovující zvoleným parametrům. Možná je na tuto lokalitu moc brzo nebo pozdě nebo náhodou není nic v nabídce. Zkuste jinou lokalitu nebo méně omezení.

Zobrazilo se 0 termínů.

Nei Pori

Nei Pori je velká plážová oblast na Olympské riviéře. Nemá žádné staré centrum, hotelová zástavba je nová. Hotýlky jsou naštěstí nízké, mají nejvýše tři patra. Jsou uspořádané v pravidelné pravoúhlé uliční síti, takže není jak zabloudit. Hotely v Nei Pori nemají vlastní bazény, protože se předpokládá, že se lidé budou koupat v moři. Další problém může být absence vzrostlých stromů v nových ulicích - jak je zástavba mladá, stromy ještě nestihly vyrůst.

Na severozápadě od Nei Pori volně přechází městečko Platamonas. To je už normální řecké město s přístavem, se spoustou asfaltu a dlažby, s kostelíky a příjemně stínícími stromy. Od Nei Pori je Platamonas 1 až 2 km. Další 3 km na severozápad je zajímavá památka, hrad Platamon. A za ním už je oblast Leptokárie.

Pláž v Nei Pori je skvostná. Ostatně kvůli pláži celé letovisko vzniklo. Lehátka a slunečníky jsou za poplatek, ale je tu levně.

Do Nei Pori jezdí hodně Srbů. Mají to ze Srbska kousek.

Olympská riviéra

Olympslou riviéru tvoří několik letovisek na krásných dlouhých plážích pod pohořím Olymp. Nejvyšší hora Mytikas, zvaná též Olympus, je vysoká 2918 metrů a se svým pohořím je fakt majestátní. I v létě na ní bývá sníh.

Na Olympské riviéře jsou tyto oblasti, bráno od severu:

Na Olympskou riviéru se létá přes letiště Soluň, tedy Thessaloniki. Transfer autobusem z letiště je poněkud delší než do jiných lokalit.

Olympská riviéra leží ve srážkovém stínu pohoří Olympus, takže tu v létě prší velmi zřídka, tedy ještě méně než v jiných částech Řecka. Není tu ale tak moc sucho, protože srážky posbírají hory a k moři voda stéká v potocích a říčkách.

Zajímavá místa na v okolí Olympské riviéry

Dominantou pobřeží Olympské riviéry je hrad Platamonas. Hrad postavili křižáci ve 13. století na kopci, který se dnes tyčí nad letoviskem Platamonas. Hrad má pěkné cimbuří zachovalou věž. Celkem vzato v hradu není nic kromě zdí, trávy, hradeb a výhledů. Na hrad se dá dostat jenom ze silnice a pak pěšinou, protože železnice pod kopcem prochází dlouhým tunelem.

Na sever od Leptokárie stojí na úpatí hor městečko Litochoro. Je to dobré výchozí místo do olympských hor, ale křivolaké uličky s občasnými kostelíky umí být i samy o sobě zajímavé. Dá se sem dostat autobusem. Z Litochora se dá vypravit po cestě do kaňonu Enipeas (též Enipeus), tam se většinou jezdí autem nebo taxíkem. Je to kaňon mířící hluboce do pohoří Olympus. Zajímavé jsou vodopády asi 100 metrů nad koncem cesty. Jiný zajímavý cíl v kaňonu je klášter svatého Dionísia asi 5 km od Litochora na západ. Klášter má většinu budov opravených, ale některé zdi jsou na stále spadnutí. Níže pod klášterem jsou na říčce moc hezké placáky a jezírka.

Největší blízké větší město je Katerini. Není v něm nic světoborného, ale můžete ho brát jako typické řecké město s příjemným ruchem. Šestipatrové domy v centru, zahrádky na předměstích. Pěkný centrální park, čisté ulice.

Podobné lokality v jiných zemích: All Inclusive Alanya, Primorsko All Inclusive, Last minute Gran Canaria, Chania, Nei Pori, Djerba All Inclusive

Dovolená v Řecku

Řecko je asi nejlepší země pro trávení běžné letní dovolené. Sice se do Řecka musí létat letadlem, ale stojí to za to (autem to jde do Řecka taky, jede se ale víc než den a noc).

V Řecku je v létě hezké počasí. V podstatě tu neprší. Obvykle je docela sucho, ale v okolí hotelů jsou často zavlažované zahrady.

  • Řecká kuchyně je právem vyhlášená jako jedna z nejchutnějších na světě. Je založená na zelenině a dobré úpravě masa. Místnímu vínu taky není co vytknout.

V Řecku je v posledních letech relativně levno. Služby jsou pro Čechy stále drahé, ale už to zdaleka není tak drahé jako třeba před 10 lety. Ceny v Řecku. Platí se Eurem. Finanční krize dočasně pominula, takže s placením nebo výběrem peněz v Řecku není žádný problém. Informace o řecké měně a kde u nás vyměnit eura.

  • Od roku 2018 v Řecku otravují s tak zvanou pobytovou taxou (místní daň), která není zahrnuta v ceně zájezdu a vybírá se při příjezdu. Je to obvykle 0,5 € na pokoj a noc, v lepších hotelích 1,50 € až 3 €.
  • Běžně se také navíc platí, pokud chcete zapnout klimatizaci, obvykle kolem 6 €, což zhruba odpovídá ceně spotřebované elektřiny za den.
  • Zaplatit si můžete také fakultativní výlety.
  • Jinak by všechno mělo být v ceně zájezdu.
Informační web recko.org o dovolené v Řecku píše a programuje Dušan Janovský. tel. 732746901, email info@recko.org .