Podrobný informační web o dovolené v Řecku.

Dovolená Leptokarie

Vyhledávají se aktuálně nejvýhodnější termíny do Řecka do oblasti Leptokaria

Aparthotel Siros

Aparthotel Siros

Řecko > Olympská riviéra > Leptokaria Hotelové zařízení nemá hodnocení hvězdičkami. Návštěvníci dávají pobytu Aparthotel Siros hodnocení: 4 / 5. vzdálenost od moře 100 m Jídlo v rámci pobytu je: Bez stravy . Odlet: pátek 11.9. Návrat: pondělí 21.9. Délka pobytu je 11 dnů, 10 nocí. Odlétá se z letiště: Brno . Konečná cena 9 190 Kč recenze pobytu další termíny
Apartmánový Dům Stella

Apartmánový Dům Stella

Řecko > Olympská riviéra > Leptokaria Hotelové zařízení nemá hodnocení hvězdičkami. Návštěvníci dávají pobytu Apartmánový Dům Stella hodnocení: 4 / 5. vzdálenost od moře 550 m Jídlo v rámci pobytu je: Bez stravy . Odlet: pátek 11.9. Návrat: pondělí 21.9. Délka pobytu je 11 dnů, 10 nocí. Odlétá se z letiště: Brno . Konečná cena 9 190 Kč recenze pobytu další termíny
Zobrazily se 2 termíny.

Leptokárie

Leptokárie (někdy též Leptokaria) je město a turistické letovisko na Olympské riviéře. Jde o nejznámější a asi i největší město Olympské riviéry. Název znamená lískový ořech.

Město Leptokárie má jednoduché pravoúhlé schéma. V severní části Leptokárie kolem moře vede silnička nebo spíš promenáda s květináčovými palmami. Jižní část má přímo u moře hotýlky a první silnice vede až za nimi. Výstavba je u moře místy třípatrová. Zatímco u moře jsou spíše hotely a parkoviště, dál za železnicí už je Leptokária normální řecké město s asi šesti tisíci stálých obyvatel, ale i v něm se dá ubytovat. Protože v této části dál od moře jsou pokoje levnější než u moře, dost lidí sem jezdí na nejlevnější řeckou dovolenou, i když to pak k moři mají půl kilometru pěšky.

Ulice jsou docela čisté. Hotely nemají své bazény (až na výjimky) a v centru městečka ani zahrady. Existují tu i nezastavěné parcely a docela se i staví nové domy a hotely. Není problém najít obchůdky se základními potravinami a potřebami, hlavně na centrální třídě zvané Metaxa vedoucí od moře k podchodu pod železnicí dál do městečka. Za podchodem jsou prodejní stánky, v úterý odpoledne jsou tu také větší trhy. Na rozdíl od čistě turistických letovisek Olympské riviéry je v Leptokárii tedy možné vidět i běžný řecký život.

Velkou výhodou Leptokárie je vlaková stanice. Vlakem se dá rychle cestovat na výlety podél pobřeží.

Pláž v Leptokárii je velmi hezká. V centru obsypaná slunečníky a lehátky, ale dá se jít na sever nebo na jih do klidnějších oblastí. Moře je velmi čisté, pláž tradičně získává modrou vlajku. Poloha pod Olympským pohořím se udává jako důvod pro velmi čisté ovzduší, což je výhoda zejména pro alergiky.

Jako hezká procházka z Leptokárie se nabízí 4 km dlouhá cesta do staré Leptokárie (Palaia - stará, nebo Ano - horní Leptokaria), což je vesnička na úpatí hor. Až do padesátých let 20. století to bylo jediné zdejší osidelní, ale vesnici postihlo zemětřesení. Jako odškodnění dostali zdejší usedlíci pozemky u moře, na kterých vyrostla dnešní Leptokárie. V horní vesničce nic moc není, jen kostel, pár stavení, kaplička a ruiny starých dvorů.

Olympská riviéra

Olympslou riviéru tvoří několik letovisek na krásných dlouhých plážích pod pohořím Olymp. Nejvyšší hora Mytikas, zvaná též Olympus, je vysoká 2918 metrů a se svým pohořím je fakt majestátní. I v létě na ní bývá sníh.

Na Olympské riviéře jsou tyto oblasti, bráno od severu:

Na Olympskou riviéru se létá přes letiště Soluň, tedy Thessaloniki. Transfer autobusem z letiště je poněkud delší než do jiných lokalit.

Olympská riviéra leží ve srážkovém stínu pohoří Olympus, takže tu v létě prší velmi zřídka, tedy ještě méně než v jiných částech Řecka. Není tu ale tak moc sucho, protože srážky posbírají hory a k moři voda stéká v potocích a říčkách.

Zajímavá místa na v okolí Olympské riviéry

Dominantou pobřeží Olympské riviéry je hrad Platamonas. Hrad postavili křižáci ve 13. století na kopci, který se dnes tyčí nad letoviskem Platamonas. Hrad má pěkné cimbuří zachovalou věž. Celkem vzato v hradu není nic kromě zdí, trávy, hradeb a výhledů. Na hrad se dá dostat jenom ze silnice a pak pěšinou, protože železnice pod kopcem prochází dlouhým tunelem.

Na sever od Leptokárie stojí na úpatí hor městečko Litochoro. Je to dobré výchozí místo do olympských hor, ale křivolaké uličky s občasnými kostelíky umí být i samy o sobě zajímavé. Dá se sem dostat autobusem. Z Litochora se dá vypravit po cestě do kaňonu Enipeas (též Enipeus), tam se většinou jezdí autem nebo taxíkem. Je to kaňon mířící hluboce do pohoří Olympus. Zajímavé jsou vodopády asi 100 metrů nad koncem cesty. Jiný zajímavý cíl v kaňonu je klášter svatého Dionísia asi 5 km od Litochora na západ. Klášter má většinu budov opravených, ale některé zdi jsou na stále spadnutí. Níže pod klášterem jsou na říčce moc hezké placáky a jezírka.

Největší blízké větší město je Katerini. Není v něm nic světoborného, ale můžete ho brát jako typické řecké město s příjemným ruchem. Šestipatrové domy v centru, zahrádky na předměstích. Pěkný centrální park, čisté ulice.

Dovolená v Řecku

Řecko je asi nejlepší země pro trávení běžné letní dovolené. Sice se do Řecka musí létat letadlem, ale stojí to za to (autem to jde do Řecka taky, jede se ale víc než den a noc).

V Řecku je v létě hezké počasí. V podstatě tu neprší. Obvykle je docela sucho, ale v okolí hotelů jsou často zavlažované zahrady.

  • Řecká kuchyně je právem vyhlášená jako jedna z nejchutnějších na světě. Je založená na zelenině a dobré úpravě masa. Místnímu vínu taky není co vytknout.

V Řecku je v posledních letech relativně levno. Služby jsou pro Čechy stále drahé, ale už to zdaleka není tak drahé jako třeba před 10 lety. Ceny v Řecku. Platí se Eurem. Finanční krize dočasně pominula, takže s placením nebo výběrem peněz v Řecku není žádný problém. Informace o řecké měně a kde u nás vyměnit eura.

  • Od roku 2018 v Řecku otravují s tak zvanou pobytovou taxou (místní daň), která není zahrnuta v ceně zájezdu a vybírá se při příjezdu. Je to obvykle 0,5 € na pokoj a noc, v lepších hotelích 1,50 € až 3 €.
  • Běžně se také navíc platí, pokud chcete zapnout klimatizaci, obvykle kolem 6 €, což zhruba odpovídá ceně spotřebované elektřiny za den.
  • Zaplatit si můžete také fakultativní výlety.
  • Jinak by všechno mělo být v ceně zájezdu.
Informační web recko.org o dovolené v Řecku píše a programuje Dušan Janovský. tel. 732746901, email info@recko.org . Facebook.